Marmaros Şelalesi

Marmaros Şelalesi için Dereköy`ün Uğurlu istikametindeki çıkışından sağa ayrılan yoldan gitmeniz gerekiyor. Asfalt yolda yaklaşık 7 km. gittikten sonra aracınızı burada bırakmanız gerekiyor. Çünkü şelaleye kadar araçla gidilmesi mümkün değildir.

Yolun sağ tarafında, ormanın içerisinde yer alan ve ancak patika bir yoldan yaya olarak gidilebilen şelalede, kış aylarında coşkun bir şekilde su akmasına rağmen, yaz aylarında su miktarı iyice azalmaktadır.

Şelale, doğayla baş başa olmak ve dağ yürüyüşü yapmak isteyenler için, Ada’da  bulunmaz bir fırsat ve keyif oluşturuyor. Şehir stresinden uzakta cittaslow (yavaş şehir) Gökçeada ‘da çam ormanlarının koynunda kuş cıvıltıları ile unutulmaz anılar biriktirmek için Marmaros biçilmiş kaftan.

Ayrıca Adada irili ufaklı şelaleler mevcut olup tüm güzelliğiyle keşfedilmeyi beklemektedir.

Şiddetli rüzgarlar sonucunda yığılan kum seddinin deniz ve yağmur suyu ile dolması sonucu oluşan göl, yaz aylarında ise suyun buharlaşmasıyla geriye ince bir tabaka tuz bırakarak harika  bir manzara oluşturur.

Tuz tabakasının altında yer alan çamurun ise yapısında, kuvars bileşiğinin yanında yoğun miktarda kükürt, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, baryum, magnezyum, karbonat, sülfat ve bikarbonatın da bulunduğu analizlerden anlaşılmıştır. Bu kimyasal bileşenler nedeniyle sedef, romatizma, kireçlenme gibi hastalıklarda rahatlatıcı etkisine inanılmaktadır.