YERYÜZÜ PAZARI (EARTH MARKET)

Gökçeada Yeryüzü Pazarı (Earth Market) Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Gökçeada Belediyesi’nin iştirakçi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun yürütücü olduğu “Cittaslow Gökçeada Earth Market Projesi” kapsamında açılmıştır. Gökçeada Yeryüzü Pazarı (Earth Market) Nisan 2015 tarihinde Gökçeada Belediye Başkanımız Ünal Çetin, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel ve Cittaslow Gökçeada Convivium Lideri Yrd. Doç. Dr. Aytaç ALTIN’ın katılımlarıyla açılmıştır. Açılışta bu isimlerin yanı sıra Bozcaada Kaymakamı Abdulgani Mağ, Batman’ın Hasankeyf ilçesi Kaymakamı Temel Ayca, Cittaslow Türkiye Bilim Kurulu Başkanı H. Rıdvan YURTSEVEN  bulunmuştur.

Yeryüzü Pazarı (Earth Market)’nda adada yetiştirilen doğal ve organik ürünler sergilenip satışı yapılıyor. Baldan süt ve süt ürünlerine, adada tutulmuş balıklardan adada yetiştirilmiş sebze ve meyvelere kadar pek çok ürüne birinci elden ulaşabilirsiniz. Burada satış yapan tüm kişiler üretici olarak birinci elden son tüketicilerine satış yapmakla birlikte ürünlerinin tamamını doğal olarak yetiştiriyorlar.

Adada yetiştirilmiş doğal ada keçisi ve küçük baş hayvanların süt ürünleri, peynirlerin yanısıra adada doğal şekilde üretilen bal ve reçellere kadar pek çok ürün için Gökçeada Earth Market’i ziyaret edebilirsiniz.