Kaşkaval Burnu

Kuzu Limanı’nın hemen solunda yer alır. Üst üste sıralanmış peynir kalıplarını andıran ilginç kaya oluşumlarıyla dikkat çeker. Burayı karadan görmek mümkün değil; ancak tekne ile denizden görülebilir. Kuzu Limanı ve Kaleköy’deki balıkçı tekneleriyle anlaşarak bu şansı yakalayabilirsiniz. Bot ile Kaleköy Limanından yaklaşık 15 dakikalık, Kuzu Limanından 5 dakikalık mesafede bulunuyor.

Adanın hatırda kalabilecek doğal güzelliğe sahip bu bölgesinin bir de efsanesi var: Efsaneye göre sayısız keçi ve koyuna sahip olan zengin, inatçı, cimri ve yaşlı bir kadın cennete gidebilmek için kalıp kalıp adaya özgü Kaşkaval peynirlerinden yapmış ve bunları üst üste  istifleyip tanrılara ulaşacak yüksekliğe ulaşmayı düşünmüş. Bir gün çok aç olan küçük bir kız çocuğu açlığını gidermek için  kendisi ve kardeşi için peynir istemiş. Yaşlı zengin kadın çocuğun bu isteğini reddetmiş ve onu kovmuş. Onca peyniri kimseyle paylaşmamasına Tanrı çok kızarak kadını cezalandırmış ve yaşlı kadının üzerine gönderdiği tipi, kar ve  dondurucu soğuklar ile kadın, kaşkaval peynir kalıplarıyla  beraber donmuş.

Kayaların bir diğer ismi olan Peynir Kayaları, adını bu efsaneden; ya da kim bilir belki efsane adını bu benzetmeden alır. Yine bu kayaların denize uzanan uç bölümüne de bu benzetmeye dayalı  olarak Kaşkaval burnu denir.